עיצוב הבית מחדש

לעיתים קורה לשמחתנו שאנו מקבלים נכס ישן. או שרכשנו מבית יד שנייה או ירושה, הבתים הללו יכולים להיות מפוצלים (בני משפחה גרים בסמיכות) או סתם פשוט בבניין משותף. דירה כזו יכולה להיות לא הדירה שגרו בה בעבר הבעלים שלה, אלא בשכירות, ולכן תמיד התגוררו "דיירים ארעיים" ולכן החלל נראה מסורבל עם מטבח בסוף מחובר לחדר כביסה, חללים ענקיים יחד עם חללים מאד.

בפוסט הזה ננסה להזכיר כמה מהאתגרים הנפוצים בעיצוב מחדש ושיפוץ נכס שכזה, שעל אף שנראה כחיסרון יכול להביא לתוצאות מדהימות אם רק נקפיד לתכנן נכון וניתן תשומת לב מתאימה לכל חלל בדירה.

עיצוב חלל גדול בבית

עיצוב חלל גדול בבית

בדירות "של פעם" יכול להיות מקום ענק שנמצא במרכז הבית אבל הוא אינו הסלון, אז מה עושים איתו? פשוט חלל ענקי ואתם צריכים מקום להירגע ולראות טלוויזיה ומערכת סטריאו מושקעת, מוקדם יותר צריך להבין מה אתם רוצים לעשות? ואז מחליטים האם משנים את הייעוד של החדרים. אזור זה צריך להיות אזור המחייה העיקרי של המשפחה יחדיו, להירגע על הספות כולם יחד, לקחת תנומה (יותר מבן אדם אחד), לראות טלוויזיה וכו'.

"החלל הגדול" – מה עושים עם חדר גדול בבית?

"טיפ חשוב הוא תמיד להכין רשימה של "יתרונות וחסרונות" לכל החלטה, למשל היכן למקם את המערכת סטריאו? היכן למקם את הטלויזיה? והאם הספות צריכות לפנות לכניסה אל החלל כך שמבחינת פנג שווי כל מי שנכנס אל החדר יראה את יושבי החדר."

עיצוב מחדש - תכננו היכן מגיע האור בשעות הפעילות של החלל

עיצוב מחדש – תכננו היכן מגיע האור בשעות הפעילות של החלל

חשש שיכול לעלות הוא שצריך לבחור בין חלל יפה עם חלון גדול או חלל מתאים לצפייה בטלוויזיה. תמיד צריך לחשוב לפני שמתכננים לאן מגיע האור, על איזה קיר הוא בולט יותר בשעות אחר הצהריים שכולם בבית? או לחילופין לוודא שהולכים על וילונות לאותו החלל שבדרך כלל יגיע עם חלונות מאד גדולים.

אצלנו למשל, אחד החששות הוא פריטים "רגישים" כמו מערכת סטריאו שבדרך כלל הבעלים אוהבים להקדיש זמן רב ולוקחים חלל ומצריכים זהירות יתרה עם הילדים. לשים את הטלוויזיה והמערכת בפינה מאפשר לתת דגש אמיתי לחלל הבית, לשולחן הסלון, הרחבת הסלון לחלל הגדול שהוא נמצא, לא צריך לתת מקום מרכזי לטלויזיה והמערכת שלכם אולי שווה לתת את הכבוד לחלון גדול עם נוף מתאים.

מערכת סטריאו - אין צורך לתת לה את מרכז הבמה שמדובר בחדר המשפחה או הסלון

מערכת סטריאו – אין צורך לתת לה את מרכז הבמה שמדובר בחדר המשפחה או הסלון

שולחן לסלון, תמיד מומלץ לתת כבוד לשולחן עגול בחלל מרובע קטן כדי לתת עידון לצורה המרובעת של החדר, אבל וזה אבל גדול ! אם מדובר בחלל גדול מאד אפשר לחשוב על שולחן עם קצוות, או שולחן משושה או אליפטי, חשוב לזכור שלא הגיוני לתת שולחן קטן לחלל גדול. אם יש אלמנטים של עץ בחדר אז מומלץ לחשוב על אלמנטים של זכוכית.

"אלמנטים נוספים שחשוב לשלב וצריך לחשוב עליהם בשלב העיצוב של החלל: עץ, מתכת, זכוכית, שילוב בדים."

עיצוב מחדש בעזרת פנג שואי

איך אתם מרגישים בחלל? מה הוייב? יש בלבול סביב פנג שואי יש עיצוב מעשי ויש תיאורטי, למשל עיקרון being in command או להיות בשליטה המשמע שאתם רואה את הדלת מאיפה שאתה נמצא, אתה רוצה לכוון את הרהיטים שתהייה אפשרות להתרכז אבל שתראה איפה ההתרחשות של החלל, ולא תהיה מוטרד "מה קורה מאחורי" אם זה חלון, דלת וכו', לא לשבת כאשר יש מאחוריך את מרכז הפעילות.

עיצוב מחדש בהשראת הפנג שואי, שילוב אלמנטים של עץ וזכוכית בקווים נקיים ומינימליסטיים

עיצוב מחדש בהשראת הפנג שואי, שילוב אלמנטים של עץ וזכוכית בקווים נקיים ומינימליסטיים

יש כמה דברים שאתם יכולים לעשות אם אתם לא יכולים להזיז את הרהיטים, אפשר להציב יצירת אומנות שיש בה עומק, תמונה שיש מה משהו או לדוגמא מראה שאתם רואין מה משתקף מאחוריכם, רק שימו לב שזה "מדגיש" את מה שיש מאחוריכם ואם זה משהו שאתם לא רוצים לראות אולי זה יפעל לרעתכם.

אז איפה החלל הכי חשוב בבית לפי הפנג שואי?

בקצרה, מדובר בכניסה לבית! הכניסה לבית. הרבה פעמים אנחנו תוקעים את הפריטים שמגיעים מהדואר או דברים שצריכים לסדר בכניסה, ואז נוצרת אווירה של לחץ ישר ברגע שנכנסים לבית..וזה לא מה שאתם רוצים להשרות עליכם או על האורחים שלכם..

אנחנו רוצים להרגיש מוזמנים, רגועים ולקחת נשימה עמוקה ללא קשר למה שצריך לעשות ומה מטלות הבית. אז איך מזהים כניסה לא טובה? אנשים מתחילים להרגיש עמוסים, מתישים ולא תמיד משליכים זאת על הבית שלנו, הרבה פעמים כדאי להביא יועץ חיצוני אבל לעיתים כל מה שצריך זה תשומת לב, שיש לנו המון פריטים בחלל זה מאד כזה לתת לאור להיכנס ולתת אווירה של חידוש.

כניסה לבית - החלל הכי חשוב בפנג שואי, אתם רוצים לנקות פריטים מהכניסה שיזכירו לכם משימות של היומיום כדי להשרות רוגע לכל מי שנכנס לבית ולתת לכם מנוחה ומרגוע ברגע כניסתכם הביתה

כניסה לבית – החלל הכי חשוב בפנג שואי, אתם רוצים לנקות פריטים מהכניסה שיזכירו לכם משימות של היומיום כדי להשרות רוגע לכל מי שנכנס לבית ולתת לכם מנוחה ומרגוע ברגע כניסתכם הביתה

אתם רוצים לשים לב למספר והיחס של הדברים שלכם, אידיאלי לשים דברים בזוגות לדוגמא, לא לשים רק דברים בבודדים למשל פסל בודד, או תמונה עם אלמנט בודד. בפינה של חדר השינה שלכם אתם רוצים לשים דברים בזוגות שמשקפים את היחסים שלכם.

מה לגבי תמונות של המשפחה?

אז כאן לשים לב שלפי הפנג שואי אתם לא רוצים להעמיס תמונות של המשפחה. כמובן שחשוב לשלב תמונות של המשפחה בחלל אבל לא תמיד להדגיש את כל המשפחה החדר השינה, שאתם "מנקים" או "מטהרים את חדר השינה" לפתע תראו את היחסים ביניכם "מתעוררים" יותר זמן להתחבר ולהתמקד גם בזוגיות שלכם. חדר השינה הוא השני הכי חשוב בבית שלכם. ולכן אם יש מקום לשיפור לדעתכם במערכת היחסים חשוב לשים לב לחדר השינה.

דינמיות, לייצר שינויים בבית, אם קיבלתם השראה או יצאתם לטיול בחו"ל תנו לעצמכם את החופש לייצר שינויים בבית.

הערת ביניים: אתם רוצים להגביל את השימוש בניידים בחדר השינה, לפחות בשלב השינה שלכם שימו "מצב טיסה". ברור שבחיים של היום חייבים להישאר מחוברים 24/7 אבל שימו לב שזה לא פוגע לכם ביחסי המשפחה.

תמונות משפחה החדר השינה - כן זה חשוב אבל השתדלו לא להגזים ולהעמיס

תמונות משפחה החדר השינה – כן זה חשוב אבל השתדלו לא להגזים ולהעמיס

עיצוב הבית מחדש תוך התחשבות בחללים הקטנים

הרחבת החדרים אל החלל החיצוניים.מה זה אומר? בואו נניח שיש לכם בחלק מהחלונות בדירה הישנה נוף אל גינה נחמדה או במידה והדירה בקומה גבוהה, הנוף הנשקף הוא מעל הבניינים הסמוכים, במקרה כזה חובה עלינו להשתמש בחלל החיצוני ע"י הדגשתו בהפניית הריהוט אל החלון או המרפסת, כך שהוא ירחיב את התפישה של האדם המתבונן החוצה ויגדיל את איך שהמוח שלנו תופש את גודל החדר.

שימוש באור מחלון לעיצוב מחדש

שימוש באור מחלון לעיצוב מחדש

"מחקרים מצאו שמספיק 20% מהקיר שיהיה חלון כדי לייצר השלייה גדול יותר אל החלל הפנימי. "

אפשרות נוספת שרבים נוהגים לעשות הוא למקם מראה אל מול החוץ, מול הנוף ובכך לשקף את החוץ בפנים.

תאורה לחללים קטנים

נקודה כואבת במיוחד היא שימוש בנקודה בודדת לתאורה אשר מכווצת למעשה את החלל שלנו. במיקום האידיאלי הוא להאיר על הקירות כדי לתת להם תחושת נפח. במקום לרכז את התאורה במקום בודד. לשם כך ניתן להשתמש במנורות עומדות שיאירו על הקיר ויתנו תחושה של התפשטות על הקיר.

שימוש בצבע – לקחת את ה"לבן משמין" לשלב הבא של עיצוב

אז כן שמתם לב שחולצה שחורה עושה אתכם רזים יותר ולבנה "מדגישה" את הצדדים היותר מלאים שלכם, למה לא לעשות בכך שימוש בחלל? צבעים בהירים יותר יעשו את העבודה וישקפו לכם את החלל הגדול יותר לעומת גוונים כהים שיקטינו לכם את החדרים הדבר תקף לקירות, תקרות צריכות להישאר כפי שהן עם סיוד לבן ונקי ללא עיטורים מיוחדים, כמובן יש להחריג כמובן דירות עם תקרות גבוהות במיוחד כפי שאפשר למצוא ביפו למשל, שם עיטורים וצבעים שונים יכולים לבוא בחשבון אם התקרה גבוהה מספיק זה יכול אפילו לשרת את הדירה ולתת את הפוקוס על הגובה של הנכס.

כמובן רצפה ושטיחים כהים ומוגזמים עמוסים בטקסטורות מיותרות.

ריהוט בצבעים בהירים כדי לשמור על גודל החלל

ריהוט בצבעים בהירים כדי לשמור על גודל החלל

טיפים קטנים-גדולים לעיצוב מחדש

נסו לעשות שימוש בקיר כיחידת אחסון כדי לחסוך מקום, כמו כן, נסו לצמצם שימוש ברהיטים רבים בחלל, לא להעמיס עם מערכות סטריאו עם חלקים רבים, והמעיטו בשולחנות מסיביים לטובת שימוש בשולחנות קטנים בצידי הספות. שמדובר בדירות ישנות, כל פריט קובע!

עיצוב מחדש של הבית - תנו לצבעים בהירים ושובבים לעשות את העבודה בשבילכם

עיצוב מחדש של הבית – תנו לצבעים בהירים ושובבים לעשות את העבודה בשבילכם